30.07.2018

Συμμετοχή του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ σε δράσεις υποστήριξης στις πυρόπληκτες περιοχές

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ συμμετέχει σε διάφορες δράσεις για την υποστήριξη των πληγέντων από τις καταστροφικές πρόσφατες πυρκαγιές. Συγκεκριμένα:

1. Έχει θέση στη διάθεση της Πολιτικής Προστασίας Ομάδα Εθελοντών Προπτυχιακών Φοιτητών και Νοσηλευτών Μεταπτυχιακών Φοιτητών.
  2. Το ΠΜΣ «Διαχείριση Κρίσεων στον Τομέα της Υγείας» θα συμβάλει στη σειρά δράσεων με το ΠΜΣ «Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας» της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ
  3. Έχει καλέσει εργαζόμενους και φοιτητές που μπορούν να προσέλθουν στις αιμοδοσίες και να προσφέρουν αίμα για τους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη
  4. Μέλη ΔΕΠ του Τμήματος συμμετέχουν μέσω Επιστημονικών και Μη Κερδοσκοπικών Εταιρειών σε Δράσεις άμεσης και μακροπρόθεσμης υποστήριξης πυροπαθών Παιδιών και Ενηλίκων
  5. Με τη συμμετοχή φοιτητών του τμήματος και σε συνεργασία με Φαρμακεία, απέστειλε φάρμακα τα οποία ζητήθηκαν από τους αρμόδιους φορείς του Μαραθώνα, όπως:
  • Octenisept
  • Oινόπνευμα - οξυζενέ
  • Mάσκες προσώπου
  • Lumaren
  • Lepur
  • Xefo-rapid
  • Olmetec
  • t4 100mg
  • Imdur
  • Cilroton
  • Zιρτεκ
  • Xozal
  • Dalzad (αντι diovan)
  • Depon
  • Aντηλιακα (παιδικά και ενηλίκων)
  • Aφρόλουτρο σώματος και σαμπουάν

Επίσης, από το Ιατρείο που λειτουργεί στο Πολιτιστικό Κέντρο Νέας Μάκρης μας ζητήθηκαν δύο μεγάλες φιάλες Οξυγόνου τις οποίες είχαν μεγάλη ανάγκη. Σε συνεννόηση με τη Διοικήτρια του Γενικού Ογκολογικού Νοσοκομείου «Οι Άγιοι Ανάργυροι», στο οποίο το Τμήμα Νοσηλευτικής έχει εγκατεστημένες Πανεπιστημιακές Κλινικές και Εργαστήρια,  και με τον Προϊστάμενο της Τεχνικής Υπηρεσίας του Νοσοκομείου εστάλησαν δύο μεγάλες φιάλες Οξυγόνου.

Η Πρόεδρος του Τμήματος
Χρυσούλα Β. Λεμονίδου